Doğal Enerji Deposu: Muz

Hoş kokusu ve rengiyle tam bir enerji deposu olan muzun, spor performansımıza faydalarını biliyor musunuz?

Uniqgene
2 min readMay 26, 2022

--

Uniqgene — Doğal Enerji Deposu : Muz

Bilim insanları tarafından yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda muzun genetik yapısı itibariyle “ödemi azaltıcı” yani anti-inflamatuar etki gösterdiği saptanmıştır. Muzun, spor performansı ve toparlanma üzerinde etkisi sağlayabilecek diğer doğal maddeleri de kendinde içermesi vurgulanmaktadır. Her ne kadar enerji içeceğinin ve muzun, enerji sağlama kapasiteleri yakın olsa da besin değeri açısından muz ön plana çıkmaktadır. Besin değeri yüksek bu meyvenin bir başka faydası ise, daha yüksek dopamin seviyeleri sağlamasıdır.

Farklı başka bir araştırmada ise, 20 rekabetçi bisiklet sporcusu üzerinde yapılan deney sonucuna göre, özellikle egzersiz sırasında muz yemişlerse, bireylerdeki kan hücrelerinin COX-2 olarak bilinen bir enzimin genetik öncüsünü daha az ürettiğini tespit etmişlerdir. Sadece su alan bisikletçilerin kanlarında nispeten yüksek düzeyde iltihaplanma vardı; bisikletçiler muz veya spor içeceği tükettiklerinde bu seviye çok daha düşük olarak gözlemlendi.

Source : https://static01.nyt.com/images/2018/04/10/well/physed-banana/physed-banana-jumbo.jpg?quality=75&auto=webp

Bilim insanlarından David Nieman, bir antrenmandan sonra hücrelerde daha az COX-2 ve daha az inflamasyon anlamına gelmesi gerektiğini söylüyor.COX-2 mRNA ekspresyonundaki bir azalma, genellikle daha az iltihaplanma ve daha az şişme ve ağrı algısı ile sonuçlanır. Egzersiz bağlamında, tükettikten sonra kanda artan muz metabolitleri, COX-2 aktivitesini inhibe eden aspirin veya ibuprofene benzer bir etkiye sahip olduğu belirtilmişti. Muz, hem B6 Vitamini açısından zengindir hem de günlük B6 vitamini alımınızın %15'ini sağlar. Potasyum deposu olmasından dolayı da iyi bir enerji alternatifi olabileceği araştırmacılar tarafından belirtilmiştir. Linus Pauling Enstitüsü’nün araştırmasına göre; büyük bir muz yemek potasyum alımınızı 487 miligram veya günlük önerilen alımınızın yüzde 10'u kadar artırır.

Özellikle, sindirim için yeterli zaman tanımak için antrenmandan yaklaşık bir saat önce bir muz yemeyi deneyin. Alternatif olarak, zorlu bir antrenmandan sonra vücudunuzun besinlerini geri kazanmak için egzersizden sonra bir muz yiyin. Araştırmacılar, genel olarak, uzun bir egzersiz seansından önce ve sırasında bir muz yemenin, “Performansı desteklemek için hem bir nevi yakıt kaynağı kullanımı hem de maliyet açısından etkili bir strateji” olduğunu belirtmektedir.

--

--

Uniqgene

🧬 Discover Your Potential | uniqgene.com